Daca angajatorul il concediaza pe salariatul pensionar, trebuie sa-i plateasca ceva?

15 decembrie 2017 52

In cazul in care angajatorul (Asistenta Medicala Urgenta) ii concediaza pe angajatii pensionari, conform legislatiei trebuie sa le plateasca ceva sau nu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Codul muncii nu prevede indemnizatie de eliberare din serviciu pentru concedierea in legatura cu detinerea de catre salariat a statutului de pensionar pentru imita de virsta. In ultima zi de munca se va achita salariu pentru munca prestata in luna curenta si compensatia pentru concediile anuale nefolosite, daca atare exista.

16 decembrie 2017