Daca angajatorul mi-a pierdut carnetul de munca, pot cere despagubiri?

26 iunie 2017 179

Lucrez in companie de ceva timp si acum cand am avut nevoie de carnetul de munca, mi s-a spus ca nu este, dar mie imi trebuie pentru a-mi lua concediu paternal.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Adica nu este ? scrieti o plingere la Inspectia Muncii , pentru sanctionarea angajatorului !

26 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

In conditiile in care angajatorul nu face dovada ca v-a predat carnetul de munca poarta raspunderea pentru ratacirea sau chiar pierderea carnetului de munca.
In Hotararea Guvernului din 2007 cu privire la carnetul de munca in pnct. 74 se mentioneaza ca În caz de furt, pierdere sau distrugere a carnetului de... mai detaliat muncă, ultima unitate la care a lucrat sau lucrează salariatul este obligată să-i elibereze, în termen de 15 zile calendaristice din momentul adresării, un duplicat al carnetului de muncă. ( http://lex.justice.md/md/326586/ )

26 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut! Despagubiri nu poti cere, insa angajatorul este obligat sa-ti dea Extrase autentificate din carnet, precum si sa-ti faca un duplicat al Carnetului de munca, dupa cum a indicat si dl. Domenco.

27 iunie 2017