Daca apartamentul este gajat, se poate aplica sechestru pe el

15 noiembrie 2022 114

Buna ziua. Am luat mai multe credite de la companii de microfinantare. Nu le-am putut rambursa si am plecat la munca peste hotare ca sa fac bani sa pot achita datoria.
Am un apartament cumparat in rate, care este gajat la banca. Compania de microfinantare poate sa sechestreze apartamentul si sa-l scoata la vanzare?

Jurist comments 2

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua, companiile de microfinantare nu au astfel de drepturi, de a aplica sechestre si de a vinde bunurile debitorilor. Mai mult ca atit, pentru a ajunge in fata unui sechestru pe apartament este nevoie de a dobindi o hotarire judecatoreasca cu privire la incasarea sumelor restante, iar mai apoi... mai detaliat un titlu executoriu, care deja va fi pus in executare de catre un executor judecatoresc (care are astfel de drepturi).

16 noiembrie 2022
  • Avocat

Mult de scris. +37362110999 - vă explic

16 noiembrie 2022