Dacă contractul de închiriere a locuinței nu este înregistrat la Fisc, riscă ceva chiriașii și, respectiv, proprietarii?

3 august 2018 112

Dacă contractul de închiriere a locuinței nu este înregistrat la Fisc, riscă ceva chiriașii și, respectiv, proprietarii?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Nu e vorba de înregistrare la fisc, faza stă puțin alt fel,
doar dacă contractul de locațiune este încheiat pentru o perioadă ce depășește 3 ani, acesta obligatoriu urmează a fi înregistrat la OCT.
Cu fiascul, situația e alta, oricare venit urmează a fi impozitat, astfel, din suma obținută din... mai detaliat chirie urmează a fi achitat impozit pe venit ce urmează a fi declarat de proprietar, contrar, acesta va fi sancționat. Chiriașul nu are de suferit din cauza aceasta.

3 august 2018
Cristian Papanaga
  • Avocat

Gheorghe,
luați în considerare următoarele aspecte!
1. Conform pct. 86 din Regulamentul cu privire la determinarea obligaţiilor fiscale aferente impozitului pe venit al persoanelor fizice care nu practică activitatea de întreprinzător , aprobat prin Hotărîrea Guvernului nr. 77 din 30 ianuarie 2008, persoanele fizice, care nu desfăşoară activitate de întreprinzător şi transmit ... mai detaliat bunul imobil ce le aparține în temeiul unui contract de locațiune, sunt obligate, în termen de 3 zile de la data încheierii contractului, să înregistreze contractul încheiat la organul fiscal în raza căruia are domiciliul, sau în raza teritorială unde este situat bunul transmis, în cazul în care bunul se află într-o localitate diferită de cea în care este viza de reşedinţă. Pentru neînregistrare proprietarul riscă amendă.
2. În cazul în care persoanele fizice transmit în locațiune bunuri imobile persoanelor juridice, acestea nu au obligația de înregistrare a contractului de locațiune la Serviciul Fiscal de Stat. Persoana juridică reține 10% din valoarea contractului și le achită la buget.
3. Dacă locațiunea are loc între două persoane juridice se înregistrează subdiviziunea cu respectarea normelor legale. Aceasta intră în atribuția contabilului.
4. Serviciul Fiscal de Stat, Vă poate fi de asemenea un suport informativ, tel: 08 000 1525.
Baftă!

7 august 2018