Dacă dețin permis de conducere de categoria B, am dreptul să conduc vehicule din subcategoria AM?

11 august 2023 3

Bună ziua. Dacă dețin permis de conducere de categoria B, am dreptul să conduc vehicule din subcategoria AM? Sau sunt nevoit să fac școala auto din nou pentru a obține subcategoria AM și a conduce mopedul meu cu capacitatea de 49 cc?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Pentru a conduce mijlocul de transport din categoria AM, având categoria B, trebuie să susţineţi examen practic şi să obţineţi dreptul de a conduce AM.

Regulamentul

cu privire la permisul de conducere, organizarea şi

desfăşurarea examenului pentru obţinerea permisului

de conducere şi condiţiile de admitere la traficul rutier
h) persoana care posedă permis de... mai detaliat conducere valabil pentru una din categoriile/subcategoriile indicate la punctul 4 al prezentului Regulament (cu excepția categoriei A și a subcategoriilor A1 și A2) poate obține și dreptul de a conduce vehicule din subcategoria AM, cu condiția susținerii probei practice a examenului pentru această subcategorie;

12 august 2023