Daca dosarul nimereste sub amnistie, avocatul trebuie sa reduca onorariul?

27 iunie 2017 170

Buna seara, am luat avocat pentru eliberare conditionata pentru un detinut. Intre timp s-a hotarit prin amnistie. Deja ne-a cerut toata suma de bani, facand desigur un contract. Vroiam sa intreb in asa cas el ar trebui sa ne intoarca o parte din bani inapoi, vazand ca nu a mers cu dosarul pina la capat.

Jurist comments 2

Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Liliana,

Onorariul se negociază de către client și avocat și de regulă reprezintă costul pentru serviciile juridice prestate.
Dvs. trebuie să luați în calcul că aplicarea amnistiei, de asemenea este o procedură anevoioasă și necesită mult lucru și implicare din partea avocatului.

A-ți putea întoarce o parte din onorariu NUMAI în cazul... mai detaliat în care în contractul de asistență juridică a-ți convenit expres acest lucru.

28 iunie 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

1. În cazul dumneavostră a fost încheiat un contract de prestări servicii de asistență juridică, care este după natura lui un contract negociat și nu unul de adeziune sau forțat cu atât mai mult.
2. Din considerentul de mai sus, reducerea retribuției pentru serviciile prestate poate fi realizată doar printr-un... mai detaliat act de modificare a contracttului (prin care se reduce retribuția convenită inițial) sau dacă există o stipulație contractuală în contr. de bază care ar institui o obligativitate a prestatorului de a restitui parțial retribuția convenită în anumite circumstanțe.
3. Nu există o dispoziție legală care ar institui o asemenea obligație.

Deci, dacă nu sunt întrunite alternativ condițiile la care m-am referit la punctul 2, avocatul nu este obligat să întoarcă acea parte de bani.

Succese!

28 iunie 2017