Dacă dosarul penal e în procuratura pe art.152, ne putem inpaca fara judecata?

30 mai 2017 591

Bună ziua! Spuneți va rog dacă dosarul penal e în procuratura pe art.152, ne putem inpaca fara judecata?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Depinde de calificarea infracțiunii, de vârsta persoanei puse sub învinuire și de întrunirea condițiilor prevăzute de art. 109 din Codul Penal care reglementează împăcarea.

Astfel sunt posibile următoarele soluții:

1. Dacă calificarea s-a realizat în baza art. 152 alin. (1), persoana a atins vârsta de 18 ani la momentul săvârșirii infracțiunii... mai detaliat și s-au respectat cumulativ condițiile art. 109 alin. (2) (persoana nu are antecedente penale pentru infracţiuni similare comise cu intenţie sau dacă în privinţa sa nu a mai fost dispusă încetarea procesului penal, ca rezultat al împăcării, pentru infracţiuni similare comise cu intenție în ultimii cinci ani), atunci împăcarea ESTE POSIBILĂ.

2. Dacă infracțiunea a fost calificată în baza alin. (2), persoana avea 18 ani la momentul săvârșirii infracțiunii - împăcarea NU ESTE POSIBILĂ, chiar și dacă se respectă celelalte condiții

3. Indiferent de faptul dacă infracțiunea s-a calificat potrivit alin. (1) sau alin. (2) al art. 152 si persoana NU avea 18 ani la momentul savarsirii infractiunii si sunt intrunite conditiile de la pct.1, atunci impacarea ESTE POSIBILA.

4. Daca calificarea s-a realizat potrivit art. 152 alin. (1), persoana avea 18 ani , iar conditiile nu sunt intrunite, atunci impacarea NU ESTE POSIBILA

5. Daca calificarea s-a realizat potrivit art. 152 alin . (1) sau (2), persoana NU avea 18 ani ,si conditiile nu sunt intrunite, atunci impacarea NU ESTE POSIBILA

Daca aveti intrebari suplimentare, adresati!

Succese!

31 mai 2017