Daca ii fac viza de resedinta sotiei in apartamentul parintilor, in caz de divort ea are dreptul la cota parte sau nu?

16 iulie 2017 157

Buna, as vrea sa stiu daca ii fac viza de resedinta sotiei in apartamentul parintilor, in caz de divort ea are dreptul la cota parte sau nu?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Viza de resedinta nu confera drept de proprietate, astfel, in caz de divort, partajul se va face doar asupra bunurilor dobindite in comun. Apartamentul parintilor ramine in proprietatea lor, fara a putea sotia pretinde la el.

16 iulie 2017
Valentin Ciuric
  • Avocat

Bună ziua!

Ați putea găsi mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/viza-de-resedinta-i-ce-drepturi-ofera-si-care-este-procedura-inscrierii/

12 iulie 2020