Daca imi asum datoriile tatalui, mai poate cineva sa pretinda la averea lasata de acesta?

24 ianuarie 2024 3

Buna ziua. Tata a decedat in 2017 si a lasat o casa pe care e aplicat sechestru. Daca imi asum eu responsabilitatea sa achit toate datoriile, mai poate cineva sa pretinda la averea lasata?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Bună ziua, la moștenirea unei persoane pot pretinde toți moștenitorii legali.
Ca să vă asumați asemenea risc, inițial stabiliți cercul de moștenitori, discutați cu ceilalți moștenitori dacă ar vrea sa renunțe în favoare dvs la moștenire, sau sunt și ei dispuși să contribuie la întoarcerea datoriilor,verificați dacă este testament, etc.... mai detaliat Ca să luați o decizie ar fi bine să consultați un avocat sau notar.

24 ianuarie 2024
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Andrian, buna ziua,

Din păcate, din punct se vedere legal, dvs. nu mai aveți posibilitatea de a renunța la succesiune, deoarece a expirat acel termen de 6 luni din ziua cand tatal a decedat.

Toti succesorii care sunt copiii și sotia moștenesc în cote părți egale atât bunurile rămase, cât și datoriile... mai detaliat defunctului!

Prin urmare, totul se împarte egal daca nu exista un testament, care apune altceva.

Cu respect,
Igor Brinișter

25 ianuarie 2024