Daca in certificatul de inmatriculare exista mentiunea speciala "in cautare", poti sa vinzi masina?

20 august 2019 25

Doresc sa procur o masina, dar are in certificatul de inmatriculare mentiunea speciala "in cautare". Expplicati-mi, va rog, semnificatia acestei mentiuni.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

NU CUMPĂRAȚI ACEST AUTOTURISM ÎN NICI UN CAZ!

De regulă, existența unei asemenea mențiuni presupune că mijlocul de transport se află în căutare internațională, deoarece a fost furat, respectiv are vicii.
Ulterior veți avea probleme cu înregistrarea acestuia pe numele dvs. și eventual ieșirea din țară, întrucât mașina poate fi reținută... mai detaliat la vamă, iar în privința posesorului/proprietarului poate fi intentat o cauza penală.

Succes.

25 august 2019