Daca la intrarea in scara s-a instalat usa cu chip, insa cativa locatari refuza sa investeasca partea care revine apartamentului lor. Le putem restrictiona intrarea sau cum putem influenta asupra lor?

16 iunie 2017 395

Daca prin aportul lor, majoritatea locatarilor din scara au decis sa schimbam usa de la intrare, insa cativa locatari refura sa achite pentru instalarea usii. Totusi usa se instaleaza din contul celorlalti locuitori. II putem cumva obliga sa achite sau in cazul in care nu vor avea acces in scara care pot fi consecintele sau cum am putea noi influenta asupra lor? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Ana,
Nu puteți obliga pe nimeni la încheierea unui contract, în speța d-vstr spre ex la consimțirea de a da acordul de a se instala ușa cu cip. Astfel, d-vstr nu le puteți restricționa intrarea în scara lor care duce spre imobilul lor, aceasta fiind Proprietatea comună în condominiu.
Pentru o... mai detaliat mai bună abordare a problemei citiți legea cu privire la condominiului în fondul locativ (http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=311744)

16 iunie 2017

Multumesc mult, Andrei. Asa si ma gandeam...

16 iunie 2017

doar ca nu gasesc capitolul si articolul care s-ar referi la situatia data...

16 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu puteti limita nicidecum dreptul la folosinta dreptului de proprietate....
Capitolul IV cod civil
apararea dreptului de proprietate!

17 iunie 2017