Dacă ma amenință prin telefon

16 mai 2018 611

Salut! Am asa o întrebare: dacă am fost amenințată cu hărțuire fizică în public, iar pe telefon am fost numita și amenințată cu omor și am și înscrieri audio, persoana care a făcut toate acestea va fi doar amendata și mie nu îmi convine. Pot merge mai departe și apela la procuratura pentru a continua dosarul mai departe, pentru că persoana dată este periculoasă și nu e prima data când a făcut ceva de genul.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

D-a Valeria, persoana dată poate fi trsă la răspundere administrativ cu o amendă. N-a strica DVS să aduceli la cunoştinţă poliţia despre fărădelegele întreprinse de el, ca excepţie de aventure proaste. Tot depinde de maştabul ameniţărilor, pentru vorbe nu poţi să-i faci nimica ( penal ).

17 mai 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform art. 155, Codul Penal:

Articolul 155. Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea
gravă a integrităţii corporale sau a
... mai detaliat sănătăţii
Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, dacă a existat pericolul realizării acestei ameninţări,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 750 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de la 1 la 3 ani.

servus

17 mai 2018