Daca ma casatoresc, trebuie sa schimb toate documentele pentru a pleca peste hotare?

18 septembrie 2018 21

Daca ma casatoresc, trebuie sa schimb toate documentele pentru a pleca peste hotare? Ce documennte se cer la vama? Daca am 17 ani si ma casatoresc, se socoate ca sunt majora? N-o sa am probleme la vama?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
cît privește căsătoria
Articolul 20. Capacitatea deplină de exerciţiu a persoanei
fizice
(1) Capacitatea deplină de exerciţiu începe la data... mai detaliat cînd persoana fizică devine majoră, adică la împlinirea vîrstei de 18 ani.
(2) Minorul dobîndeşte prin căsătorie capacitate deplină de exerciţiu. Desfacerea căsătoriei nu afectează capacitatea deplină de exerciţiu a minorului. În cazul declarării nulităţii căsătoriei, instanţa de judecată îl poate lipsi pe soţul minor de capacitatea deplină de exerciţiu din momentul stabilit de ea.

La frontieră sunt solicitate actele de străinătate, adică pașaportul biometric.

dacă vă căsătoriți, și nu schimnați familia pe cea a soțului, sau oricare alta, atunci nu e nevoie de careva modificări în acte, sigur că la mînă, pentru a părăsi teritoriul țării va trebui să aveți certificatul de căsătorie, ca să faceți dovada capacității de exercițiu deplină.

19 septembrie 2018