Dacă mă despart de soție, am dreptul să iau un copil să stea cu mine?

17 octombrie 2019 15

Divortez de sotia cu care avem 2 copii. Dupa divort, poate unul din copii sa ramana cu mine?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Andrei.

În cazul când părinţii locuiesc separat, domiciliul copilului care nu a atins vîrsta de 14 ani se determină prin acordul părinţilor.

Dacă un atare acord lipseşte, domiciliul minorului se stabileşte de către instanţa judecătorească.

La stabilirea domiciliului copilului, instanța va ține cont de interesele acestuia, luând în considerare următoarele circumstanțe:
a) ataşamentul... mai detaliat copilului faţă de fiecare dintre părinţi, faţă de fraţi şi surori;
b) vârsta copilului;
c) calităţile morale ale părinţilor;
d) relaţiile existente între fiecare părinte şi copil;
e) posibilităţile părinţilor de a crea condiţii adecvate pentru educaţia şi dezvoltarea copilului – îndeletnicirile şi regimul de lucru, condiţiile de trai și altele.

Chiar dacă legislația în vigoare prevede egalitatea în drepturi și obligații a părinților față de copii, practica judiciară demonstrează că, la soluționarea litigiilor privind determinarea locului de trai al copilului, de cele mai multe ori, copiii se transmit spre educație mamei.

21 octombrie 2019