Dacă mama mea deține cetățenie română, care este procesul de dobândire a cetățeniei pentru mine (fiu)?

16 octombrie 2019 137

Mama mea a redobândit cetățenia română în temeiul art. 11 din Legea nr. 21/1991 când eu eram minor, dar nu am fost înscris în acte. Acum eu am 22 ani și doresc să dobândesc cetățenia română. Aș dori să aflu dacă există vreo posibilitate de a dobândi cetățenia română prin mamă și care este procesul.

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna seara,

1. Unicul mod de a redobandi cetatenia romana in acest caz este sa luati dosarul cu acte pe care l-a depus mama dvs, si sa-l depuneti personal.

25 octombrie 2019