Daca nu ai nevoie de cota parte mostenita, aceasta trece automat la ceilalti mostenitori ori revine statului?

25 iulie 2022 54

Buna ziua. Ma aflu peste hotare. Tata a decedat si mi-a lasat mostenire 1/4 din casa si 1/2 din cota de pamant. Celelalta parte e impartita intre sotia lui si surori. Eu nu am nevoie de partea mea de casa si cota. Matusa imi spune sa-i trimit procura ca sa-i dau ei partea mea. Spune ca daca eu nu trimit actele atunci partea mea trece la stat. In SUA, unde ma aflu, toate actele: procura, buletin si certificat de nastere cu notarizare si apostilare ma costa mai mult decat toata mostenirea mea. Eu nu am nevoie si nici nu merita sa suport asa cheltuieli. Credeam ca daca eu nu ma raspund atunci peste 6 luni partea mea trece la sotia lui. Matusa continua sa afirme ca daca eu nu ma raspund, atunci niciunul nu poate beneficia de partea lor de mostenire? E adevarat?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
depinde cînd anume a decedat, dar automat nu trece nimic nimănui, cel mai ușor este cu procura

25 iulie 2022