Daca nu am intors imprumutul?

27 ianuarie 2018 81

Daca am luat cu imprumut suma de 200 de euro prin recipisa, am evidentiat data de rambursare a datoriei, insa nu am achitat aceasta datorie (au trecut deja 3 ani), este posibil sa ma dea in judecata persoana repectiva?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Este posibil să vă dea în judecată oricând. Dar în judecată primul lucru care ar trebui să îl spuneți este că a expirat termenul de prescripție și acțiunea judiciară trebuie respinsă.
Dacă dvs veți face orice prin care recunoașteți datoria (în afara judecății sau în judecată), atunci începe să curgă... mai detaliat un nou termen de 3 ani și nu vă veți mai putea apăra cu prescripția expirată.

27 ianuarie 2018