Dacă nu găsim un duplicat al actului de stare civilă?

21 septembrie 2018 96

Bună ziua. Soțul meu a crescut fără tată, care este însă menționat în certificatul lui de naștere. Dorim să depunem dosarul pentru redobândirea cetățeniei române. De la rude am aflat ca tatăl lui a decedat în 2017. Am solicitat duplicatele actelor de stare civilă, însă am obținut doar certificatul de naștere al tatălui, au spus că nu-l găsesc in baza de date decedat (dar nu ne-au oferit nici o negație ca am solicitat acest serviciu, dar nu a fost de găsit). Poate soțul să depună dosarul doar cu certificatul de naștere al tatălui său?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Anastasia,
Dacă cei de la Organul stării civile a Agenției Servicii Publice nu au găsit decesele tatălui soțului Dvs posibil ca este în viață!
Dacă doriți sa va asigurați ca e decedat și mergeți la Sediu principal al Agenției Servicii Publice situat pe str. Pușkin 42 biroul 103 la primul etaj.
Daca... mai detaliat nici acolo nu se confirmă decesul, atunci soțul să anexeze la dosarul de redobândire certificatul de naștere al tatălui său.

21 septembrie 2018

Mulțumesc pentru răspuns!

21 septembrie 2018

Dar dacă soțul are viza de reședință la Ialoveni,iar eu la Chișinău,pot să mă adresez la Sediu principal al Agenției Servicii Publice situat pe str. Pușkin 42 ,pe bază de procură oferită de către soț?

21 septembrie 2018