Daca nu platesc alimente pot sa-mi fac pașaport biometric?

1 mai 2017 56

Sotul unei doamne a pus-o sa plateasca alimente dar nu a platit nimic ca are inca 2 copii cu alt barbat. Pot să-mi fac biometric si sa plec peste hotare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Bună ziua Silvia. Speța nu neste explicită. Care este tangența Dvs.cu doamna sau soțul???
Dacă nu aveți interdicții de perfectare a pașaportului, atunci îl puteți perfecta în ordinea prevăzută de legislație.
Cod de executare.
Articolul 64. Interdicţia de a părăsi ţara
(1) Interdicţia de a părăsi ţara în cel mult... mai detaliat 6 luni se aplică de către instanţa de judecată, la demersul executorului judecătoresc, doar după luarea măsurilor de asigurare a executării documentului executoriu, cu obligarea executorului judecătoresc de a efectua periodic un control privind necesitatea menţinerii acestei interdicţii.
(2) Dacă este necesară menţinerea interdicţiei pe un termen mai mare, aceasta poate fi aplicată în mod repetat în urma unui demers motivat al executorului judecătoresc, dar nu mai mult de 3 ori în cadrul aceleiaşi proceduri de executare.
(3) În cazul încetării procedurii de executare sau al restituirii documentului executoriu, precum şi în cazul în care dispare necesitatea aplicării interdicţiei de a părăsi ţara, această interdicţie se revocă de către instanţa de judecată la cererea executorului judecătoresc sau a părţilor.

1 mai 2017