Daca nu sunt de acord cu expertiza facuta la masina dupa accident, cine plateste expertiza suplimentara?

27 februarie 2018 155

Buna ziua. Dupa accidentul rutier ăn care am fost implicat (am lovit un pieton care a alergat in fata masinii) s-a facut expetiza cu ce viteza am mers. S-a stabilit ca aveam 49 km/ora, am frinat cum l-am vazut pasind pe trasa, pentru ca mergea pe acostament. Distanta de frinare este de 11,8 metri, de unde s-a stabilit viteza de 49 km/ora. Eu nu sint de acord cu expertiza, expertul a scris ca puteam evita accidentarea pietonului prin frinare, dar eu am frinat imediat cum a pasit pe carosabil. La orice scoala auto se invata ca 10 metri de frinare sint 40 km/ora, vreau sa dau sa faca inca o expertiza, dar as vrea sa stiu cine o plateste: statul sau eu? Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Vlad,

Cel care solicită expertiza este supus plății, în cazul dvs pentru o expertiză suplimentară va trebuie să achitați dar posibil ulterior prin intermediul instanței de judecată să restituiți cheltuielile dacă ve-ți fi declarat nevinovat.

27 februarie 2018