Dacă nu suntem căsătoriți, poate tatăl cumva sa ia copilul de la mine?

30 martie 2020 30

Dacă nu suntem căsătoriți, poate tatăl cumva sa ia copilul de la mine? El mereu ma înjura și imi spune ca îmi va lua copilul prin judecata. Nu suntem căsătoriți, dar fata este scrisa le numele lui (fetita are 4 luni)

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Căsătoria nu are nici un efect asupra drepturilor egale a părinților care le deține față de copil.

Domiciliul copilului minor în caz de neînțelegere poate fi stabilit prin instanța de judecată la cerere unde sunt analizate mai multe condiții ca salariu, loc de trai, atașamentul copilului față de parinte, atitudinea... mai detaliat părinților...

30 martie 2020