Dacă o persoană este dispărută de 3 ani, soția dispărutului poate înscrie casa pe copil?

16 martie 2022 60

Buna ziua. Socrul meu de 70 ani a fost dat dispărut 3 ani în urmă. Soția lui poate înscrie casa pe feciorul ei? Care este procedura? Ea este bolnavă și vrea să lase casa feciorulului ei.

Jurist comments 2

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua Aura, Conform art.168 Cod Civil al RM, Persoana poate fi declarată decedată prin hotărîre a instanţei de judecată dacă timp de 3 ani la domiciliul său lipsesc ştiri despre locul unde se află sau după 6 luni dacă a dispărut în împrejurări ce prezentau o primejdie de... mai detaliat moarte sau care dau temei a presupune că a decedat în urma unui anumit accident.

In acest sens este necesar de a intocmi o cerere de chemare in judecata prin care sa solicitati declararea persoanei ca fiind decedata. La cerere anexati probele care confirma lipsa persoanei de la domiciliu , probe potrivit cărora au fost întreprinse toate măsurile
pentru identifcarea locului aflării persoanei precum si scopul solicitarii dvs.

Daca aveti intrebari suplimentare ma puteti contacta pe email filip.rotaru98@gmail.com

17 martie 2022
  • Jurisconsult

Buna Aura, pentru a începe un proces în judecată, DVS trebuie să depuneți o cerere la poliție referitor la dispariția persoanei date. Poliția o să petreacă investigațiile cuvenite, o să primiți un răspuns de la ei și după asta aveți tot dreptul să vă adresați în instanță.

19 martie 2022