Dacă pot beneficia de zile suplimentare la concediul de rînd conform contractului colectiv de muncă (lucrul cu efort psihoemoțional) din anul 2007 pînă în prezent

12 aprilie 2017 95

Activez ca asistent social comunitar din anul 2007, care luam concediul de rînd 28 de zile lucrătoare. Din 2016 luna a 10a ni s-a adus la cunoștință că conform contractului colectiv de muncă mai avem dreptul la 4 zile concediu suplimentar că lucrăm cu cu efort psihoemoțional. Întrebarea este: am dreptul să scriu cerere din anii precedenți să beneficiez de aceste zile suplimentar?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Ana, daca contractul colectiv de munca in vigoare pentru perioada 2007 - 2017 prevedea acordarea concediului suplimentar platit, atunci aveti dreptul sa beneficiati de aceasta garantie si pentru anii precedenti. In acelasi timp, vedeti pct. 32 din Nomenclatorul de mai jos, in vigoare din 2004, care prevede pentru functia de... mai detaliat "asistent social" un concediu de odihna anual suplimentar platit- 11 zile - si durata zilei de munca redusa -7 ore. Daca sunteti asistent social in unitatile specificate de acest nomenclator, aveti dreptul sa beneficiati de un concediu suplimentar mai indelungat decit cel prevazut de contractul colectiv de munca (salariatul beneficiaza de prevederile mai favorabile).

http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=298273&lang=1

12 aprilie 2017