Daca s-a iscat o cearta

6 martie 2018 56

Buna ziua. In cazul cind s-a iscat o cearta intre vecini si a treia persoana a filmat pe ascuns cearta si doar in acele momente care sunt in favoarea unei persoane. Acest video poate fi aratat in instanta de judecata? Este o dovada a ceva? Dar cum ramine cu protectia datelor cu caracter personal?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Marina Bzovii
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Organul de urmarire penala urmeaza sa decida asupra oportunitatii anexarii inregistrarilor la materialele cauzei in calitate de probe.

Organul de urmarire penala urmeaza sa verifice probele administrate în cauza penală sub toate aspectele, complet şi obiectiv. Verificarea probelor constă în analiza probelor administrate, coroborarea lor cu alte probe, administrarea... mai detaliat de noi probe şi verificarea sursei din care provin probele, în conformitate cu prevederile codului de procedura penala.

Faptul ca prin captarea imaginilor video, au fost incalcate drepturile unor persoane care apar in acea inregistrare, nu constituie temei pentru a declara acea proba inadmisibila.

Drept urmare, organul de urmarire poate sa anexeze inregistrarea la materialele cauzei, in calitate de proba.

Daca considerati ca v-a fost lezat un drept, puteti inainta o actiune in instanta si sa cereti de la persoana care a inregistrat video repararea prejudiciului, insa acest fapt nu influenteaza cu nimic mersul anchetei.

8 martie 2018