Daca sora sa căsătorit cu un român

6 decembrie 2018 97

Daca sora sa căsătorit cu un român, iar ea e ceteteanca moldoveana, ce documente trebuie să-și facă? Copilul ei devine și el român sau trebuie să-i facă careva acte? Dacă trebuie, cam in cat timp se face totul? Și, în genere, ce acte trebuie să-și facă și ea? Ajutati-ma, va rog, cu un raspuns.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
1. Prin căsătorie, nu se dobândește cetățenia română. Respectiv, soția continuă să fie cetățean al R. Moldova.
2. Copilul născut dintr-o familie în care cel puțin unul din soți este cetățean român, indiferent de locul nașterii - devine cetățean român.
3. Decine cetățean român prin efectul legii. Nu... mai detaliat trebuie făcute acte suplimentare speciale. Doar în ordine generală, la naștere Certificat, după care buletin daca se doreste, si asa mai departe.

6 decembrie 2018