Daca sotul are viza de resedinta

1 septembrie 2018 85

Noi cu sotul nu ne-am despartit legal, dar vreau sa-i scot viza de resedinta din apartament, pentru ca el nu vrea sa plece (el nu are drepturi de detinator, nu a participat la privatizare). Are 51 ani, se poate sa fac acest lucru si dupa sa chem organele legii sa il scoata cu forta?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Maria,
Simplul fapt al radierii persoane de la viza de reședință nu presupune lca aceasta va pleca atât de simplu.
Dacă persoana refuză să plece benevol trebuie sa va adresați mai întâi în instanţa de judecată pentru evacuarea forțată a acestuia.
După ce aveți o hotărâre o puneți Ina aplicare la executorul... mai detaliat judecătoresc care are dreptul sa cheme politia pentru a asigura ordinea publica la evacuarea forțată 5a persoanei.

1 septembrie 2018
Valentin Ciuric
  • Avocat
17 iulie 2020