Dacă sunt în concediu de maternitate, pot ieși la lucru inainte de 3 ani?

7 decembrie 2019 112

Bună ziua. Ma aflu în concediu de maternitate, dar as vrea sa ies la munca. În locul meu este angajata temporar o alta persoana. Pot ieși la munca cand am eu nevoie sau trebuie sa aștept sa se concedieze cineva?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

În cazul care postul dvs de munca este ocupat de un angajat temporar acest lucru este imposibil deoarece persoana respectivă are un contract individual de muncă pentru o perioadă determinată și anume pentru perioadă cât vă aflați dvs în concediu, dar dacă există un acord al angajatorului și al... mai detaliat angajatului in acest sens, acest lucru este de facto posibil.

9 decembrie 2019