Daca tata e decazut din drepturi parintesti, oficiul starii civile are dreptul sa-i dea copia certificatului de nastere?

20 iunie 2018 23

Buna ziua! Am asa o intrebare. Tata copilului e decazut din dreptiri parintesti. Si am dorit sa-i fac copilului buletin. Am avut probleme deoarece la oficiul starii civile s-a dat copia de pe certificatul de nastere. Dar in computer era introdusa copia dar nu originalul pe care il aveam eu.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu deține acest drept și nu-i poate fi eliberată copia certificatului de naștere a copilului dvs, probabil este o eroare a OSC

21 iunie 2018