Daca tatal copilului sta in inchisoare, eu ca mama tot mai am nevoie de procura de la el?

12 iunie 2018 154

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog: dupa divort, hotarirea judecatii a fost ca copilul sa stea cu mine. Tatal lui deja de 4 ani sta in inchisoare si mai are de stat inca 5 ani. De fiecare data cand am nevoie, ma duc la inchisoare cu notarul si fac procuri, dar sincer nu mai pot. Poate este alta cale, ca sa nu mai am nevoie de procurile lui?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna ziua Dna Elena,
Sigur că este o soluție. Nu înțeleg de ce ziceți că trebuie să mergeți de fiecare dată cu notarul la închisoare, cel puțin sună straniu.
De fapt, tatăl copilului ar putea să vă elibereze o Declarație notarială, care să fie valabilă până la atingerea majoratului de către copil,... mai detaliat prin care tatăl își exprimă acordul ca Dvs să ieșiți cu copilul peste hotare în diverse scopuri (cultural, artistic, turistic, pentru studii, peentru stabilirea domiciliului permanent peste hotarele RM).
De asemenea, aveți necesitatea de acordul lui la perfectarea actelor de identitate ale copilului. Spre exemplu, dacă doriți să depuneți actele pentru redobândirea/dobândirea cetățeniei statului român aveți necesitatea de a obține 2-3 declarații notariale tot de la tată.
În cazul în care tatăl refuză eliberarea unei declarații notariale prin care își exprimă acordul ca dvs să puteți ieși peste hotare cu copilul de ficare dacă când aveți necesitatea și creează impedimente la perfectarea actelor prin refuzul lui, există posibilitatea adresării în instanța de judecată privind obținerea permisiunii perfectării actelor de identitate moldovenești și ieșirii peste hotarele țării fără acordul tatălui.

13 iunie 2018