Daca un executor mi-a pus interdictie de a parasi tara cum pot sa o scot ca sa plec la lucru peste hotare?

26 iunie 2017 494

Ce se poate de facut ca sa ies din tara?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Doar dupa ce vor fi achitate sumele conform titlului executoriu , executorul purcede la anularea interdictiilor ! Ori in cazul consimtamintului creditorului si executorului puteti stabili un grafic al platilor in rate , cu scoate interdictiilor de parasire a tarii !
Succese !

26 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Interdicţia de a părăsi ţara în cel mult 6 luni se aplică de către instanţa de judecată, la demersul executorului judecătoresc, astfel, dupa 6 luni dvs puteti avea posibilitatea de a pleca la munca daca nu a fost necesara mentinerea interdictiei pe un termen mai mare în urma unui demers... mai detaliat motivat al executorului judecătoresc.

26 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Vi s-a aplicat interdictia de a parasi tara? Sigur? Aceasta masura poate fi aplicata doar de catre instanta de judecata. Executorul judecatoresc nu are nici o atributie de a va limita in dreptul la libera circulatie.
Intreb pentru ca probabil vi s-a aplicat de catre executor interdictia de eliberare a pasaportului.... mai detaliat
Daca e asa, atunci trebuie sa cunoasteti ca aceasta Incheiere a executorului este ilegala si neconstitutionala. Depuneti o cerere la executor sa anuleze incheierea prin care a fost aplicata interdictia de eliberare a pasaportului.

27 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar
27 iunie 2017