Daca un proprietar/locatar nu este de acord si nu doreste sa intre in Asociatia locatarilor?

10 aprilie 2019 167

Am reluat activitatea Asociatiei proprietarilor de locuinte privatizate (a fost in stare pasiva timp de 20 ani) si sunt proprietari de apartamente care nu sunt de acord sa faca parte din Asociatie, mai ales pentru ca trebuie sa achite fondul locativ. In lege si statut nu se prevede clar care ar fi solutia pentru asa ceva. Daca puteti sa ne raspundeti: este o baza legala prin care locatarul este obligat sa faca parte din Asociatie, chiar daca nu este de acord, mai ales ca Asociatia trebuie sa semneze contract intre Asociatie si locatar pentru prestari servicii (salubritate, apa, ascensor, en. electrica spatii comune, inclusiv fond locativ) si daca locatarul nu vrea sa semneze, respectiv Asociatia nu poate emite bonul pentru serviciile respective. Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Iulia,

Accesați link-ul de mai jos și vedeți Legea condominiului în fondul locativ unde atrageți atenție la art. 12 și 14.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311744

De asemenea, vedeți mai jos și HOTĂRÎREA Nr. 191 din 19.02.2002 despre aprobarea Regulamentului cu privire la modul de prestare şi achitare a serviciilor locative, comunale şi... mai detaliat necomunale pentru fondul locativ, contorizarea apartamentelor şi condiţiile deconectării acestora de la/reconectării la sistemele de încălzire şi alimentare cu apă

http://lex.justice.md/document_rom.php?id=7D7A7EDD:A430988D

11 aprilie 2019