Daca unul dintre soti are copii minori pe numele lui de familie dar cu o alta persoana, acestia iau parte la partajarea averii?

27 mai 2020 77

Buna ziua. Sotul are doi copii minori inregistrati pe numele lui de familie, dar de la o alta femeie cu care nu este casatorit. Divortul a avut loc in anul 2013. Daca se pretinde la partajarea averii acum, in anul 2020, acesti copii vor influenta asupra procesului de partajare?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Copii nu pot pretinde la bunurile părinților săi, totuși în cazul partajului prin instanță, judecătorul poate atribui părintelui ce are la întreținere copii minori o cota mai mare sau careva beneficii suplimentare, totul depinde de fiecare caz în parte

28 mai 2020