Dar dacă copilul are familia tatălui, dar noi nu suntem înscriși oficial.

8 iulie 2017 122

Dar dacă copilul are familia tatălui, dar noi nu suntem înscriși oficial si dacă părinții sunt în divorț? E posibil fără acordul unuia?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Pina la 18 ani fara acordul ambilor parinti e imposibil

9 iulie 2017
Iulia Furtuna
  • Avocat

Stimata Olga, conform art. 49 alin. (1) din Legea privind actele de stare civila nr. 100 din 6 aprilie 2001, copilul de la 16 ani are dreptul de sine statator (fara acordul parintilor) sa isi schimbe numele de famile. Pina la 16 ani si in caz de neintelegere intre parinti,... mai detaliat se ia in considerare avizul autorităţii tutelare, ţinîndu-se cont, în exclusivitate, de interesele copilului. Conform art. 56 din Codul familie, daca copilul are deja virsta de 10 ani, schimbarea numelui de familie se efectueaza cu acordul acestuia.

16 octombrie 2017
  • Parajurist

Draga, Olga! Suplimentar la cele mentionate mai sus puteti sa vedeti norma juridica referitor la schimbarea numelui de familie - codul familiei, art.56 http://lex.justice.md/md/286119/ si site-ul serviciului de stare civila http://www.stare-civila.gov.md/ro/pages/schimbarea-numelui-prenumelui#1

16 octombrie 2017