Darea in exploatare a casei de locuit construita in anul 1986

15 iunie 2022 88

Buna ziua. Va rog sa îmi spuneți care este procesul de dare in exploatare și obținerea documentelor pentru casa de locuit construita in 1986. Părinții au titlul de proprietate și au început procesul de înregistrare a locuinței, dar cei de la primărie spun ca documentele pentru casa trebuie sa le obținem prin judecata, adică trebuie sa acționăm primăria in judecata, pentru ca nu vor sa ne dea in exploatare casa. Care este procedura corecta? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua.
Pentru a vă răspunde la această întrebare, urmează de analizat toate documentele pe care le dețineți. În cazul în care casa a fost construită fără autorizație, procedura este un pic mai complicată.

17 iunie 2022