Data de plata a pensiei alimentare

3 martie 2021 18

Buna ziua. Cum se stabilește data de plata a pensiei alimentare? In hotărârea instantei scrie doar ca se stabilește suma X, începând cu data adresări in judecata (11 Martie 2018), dar nu este fixată o data. Cred ca fostul sot profita de aceasta și nu achita.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Nu exista o data specială de cind urmează a fi achitata, hotărârea intra in vigoare din momentul cind devine definitiva pentru soț.

Dacă acesta nu o executa benevol, adresați-vă unui executor judecătoresc pentru a întreprinde măsurile necesare de încasare a pensiei alimentare lunar.

3 martie 2021
  • Jurisconsult

Buna d-na Cristina, data de plată v-a considerată de la 11.03.2018, cînd ați înregistrat cererea de divorț la instanță.

4 martie 2021