Date cu caracter personal

24 aprilie 2020 59

Buna ziua. Pentru rezilierea contracului de prestari servicii, operatorul imi cere sa transmit pe mail, anexat la cerere, copia buletinului de identitate (din cauza pandemiei). Mentionez ca este vorba de reziliere contract. Cat de legal este sa transmit copia buletinului pe mail?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Svetlana!

Este legal, însă nu este obligatoriu!
La încheierea contractului oare nu s-au verificat datele din buletinul de identitate al Dvs?

24 aprilie 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Operatorul probabil incearca sa va mearga in intampinare.
Ca sa se asigure de faptul ca anume Dvs sunteti persoana cu care s-a incheiat contractul, va cere dovada identitatii.
Daca nu aveti semnatura mobila/electronica, trebuie cumva sa va demonstrati identitatea.
In plus, riscurile nu exista, daca sunteti convinsa ca trimiteti... mai detaliat buletinul in adresa operatorului, cu care aveti incheiat contract, si care oricum detine datele dvs.
***
Altfel, operatorul este in drept sa nu recunoasca cererea trimisa pe email, daca adresa dvs de email, de la care trimiteti cererea, nu este legata de persoana dvs, prin contractul cu operatorul sau altfel.

25 aprilie 2020