Date personale

22 noiembrie 2019 46

Buna ziua. Poate politia sa ma urmareasca dupa telefonul mobil - unde plec de unde vin, sa imi itercepteze convorbirile telefonice, sa ma asculte prin telefonul mobil? Au asa drept? Poate mai bine sa renunt la telefonul mobil pentru viata personala intima?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Procurorii pot sa solicite aplicarea de catre instanta de judecata a masurilor speciale de investigatie, inclusiv interceptarea convorbirilor telefonice DOAR DACA exista temeiuri de a va banui ca sunteti implicat intr-o infractiune, adica doar daca exista un proces penal.
Daca vi s-au appicat masuri speciale de investigatii... mai detaliat in afara unui proces penal si cu incalcarea legii, trebuie sa va adresati in judecata, in vederea recuperarii prejudiciului si anularii masurilor respective.

23 noiembrie 2019