Daţi-mi, vă rog, un sfat

16 noiembrie 2017 39

Am pînă acum şase încheieri judecătoreşti şi trimise la executori. De şapte luni nu primesc nici eu nici garanţii care sunt soţia, copii, frate, prieteni. M-am adresat atît eu, cît şi garanţii la executori spunîndu-le că conform legii pot să oprească 20% mie, dacă am mai multe 50%. Ei spun că nu-i aşa ceva, aşa că nu mai înţeleg nimic: cît opresc, unde se duc banii, la care dosar şi cît. La cine să mă adresez pentru a clarifica situaţia dată? Pot eu cere de la cineva ca să nu fie mulţi executori, ci unul cu care să pot negocia.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Cele invocate de dvs au loc în temeiul art. 106 Cod de Executare.

Articolul 106. Cuantumul reţinerilor din salariul şi din
... mai detaliat alte venituri ale debitorului
(1) Cuantumul reţinerilor din salariu şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu,  nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.

În cazul dvs scrieți o plângere pe numele executorilor către Uniunea Executorilor Judecătorești.

17 noiembrie 2017