Dator la stat

29 aprilie 2020 280

Buna ziua. Sunt absolvent al academiei militare, dupa absolvire sunt obligat sa lucrez 5 ani la stat. Eu nu am respectat aceasta conditie si respectiv sunt obligat sa achit suma de 270.000 lei. Intrebarea: daca nu achit, o sa-mi pune interdictie de a parasi tara? Si daca da, pot sa dau dosarul meu la CEDO?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Ion,

Interdicția de a părăsi țara se pune doar la faza de executare cind este titlu executoriu prin intermediul instanței la solicitarea executorului. Așa, că mai aveți timp să părăsiți țara.

Puteți contesta în instanța de judecată clauza contractului care vă obligă să activați 5 ani la stat.

29 aprilie 2020
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În practică toate persoanele care nu au respectat clauza respectivă contractuală, într-un proces judiciar nu avut de câștigat mai mult ca atât nu văd sens să vă adresați la CEDO atîta timp cît dvs nu ați executat o obligație..

Interdicția de a părăsi țara poate fi aplicată de către instanța... mai detaliat de judecată la solicitarea executorului judecătoresc în cadrul unui dosar executoriu, dar această măsură se aplică doar după ce se epuizează aplicarea măsurilor asiguratorii de sechestru, urmărire a bunurilor etc.

29 aprilie 2020