Datoria a fost stinsa, insa cardul ramane blocat

5 iunie 2024 3

Buna ziua, stimati juristi! Am avut o datorie fata de o companie de microfinantare. Nu am stins-o la timp, dosarul a ajuns la un executoare judecatoreasca. Aceasta mi-a blocat cardul de salariu, chiar daca i-am prezentat toate documentele precum ca e card de salariu. Executoarea a extras din cont intreaga suma a datoriei (19.000 lei), dar si o luna mai tarziu cardul ramane blocat. Nu pot da de ea, pentru ca nu raspunde la apelurile mele. Daca e retrasa suma care stinge intreaga datorie, are dreptul executoarea sa tina blocat cardul de salariu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Buna ziua, probabil urmeaza sa mai achitati onorariul executorului si cheltuielile de executare din acest movit ar putea rămîne cardul sechestrat.

5 iunie 2024