Datoria, in calitate de fidejusor, a tatalui decedat

3 martie 2024 3

Buna ziua. Parintii au divortat. Tata a decedat, dar inainte de moarte a semnat ca fidejusor pentru o persoana pe care noi (eu, sora si mama) nu o cunoastem. Mai exact, tata a garantat achitarea sumei de 19.000 euro (pretul unui automobil). Adevarul este ca tata era alcoolic nu avea niciun fel de avere in afara de cota-parte din apartamentul nostru comun. Noi nu am stiut nimic despre faptul ca tata a fost fidejusor si ca apartamentul e pus sub sechestru pana la momentul cand am vrut sa vindem apartamentul dupa decesul tatalui. Executorul judecatoresc ne suna si insista ca noi sa stingem acea datorie si ne ameninta cu penalitati. De ce trebuie noi sa achitam datoria in cauza? Va rog sa ne ajutati sa gasim o solutie.

Jurist comments 3

  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Elena, dacă DVS o să intrați în posesia averii a tatălui, adică o să legalizați cota parte din apartament, tatăl fiind fidejusor, el era dator să achite suma ( 19 000 euro ), dar apare întrebare creditorul principal cine este el ? Posibel această persoană un tânăr,... mai detaliat care la amâgit pe tata cu o sticlă și la convins să pună semnătura în contractul de împrumut, unde a figata tata DVS ca fidejusor. În cazul dat trebuie de clarificat, ce fel de credit a fost semnat, în acest document figurează datele creditorului principal, de găsit pe el și de clarificat, de ce nu se anchită creditul. Dacă o să fie o adresare în judecată, tata o să fie recunoscut oficial în calitate de fidejusor și obligat să achite creditul. DVS trebuie să vă clarificați ce și cum.

4 martie 2024
  • Jurisconsult

D-na Elena, aveți dreptul să apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950 pentru o claritate.

4 martie 2024
Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua!
În cazul dvs. este posibilitatea de a invoca nulitatea contractului de fidejusiune, însă mai întâi trebuie de văzut respectivul contract.
Pentru detalii mă puteți contacta.

4 martie 2024