Datoria ramasa de la parinti

25 octombrie 2017 85

Buna ziua. In urma cu 3 ani a decedat mama. Am fost telefonati de un domn care spunea ca mama ii este datoare cu bani si datoria e luata pe recipisa. Tata s-a intilnit cu el si au scris o recipisa noua ca el ii va intoarce datoria (este merge in jur de 3.000 de euro). Acum tata a decedat si am fost telefonata si am aflat ca eu am fost pusa ca garant in caz ca tata nu da banii. Ce se face in asa caz, eu trebuie sa intorc banii? Ce valoare are recipisa daca eu nu am dat acord sa fiu ca garant si nici n-am stiut?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Dacă recipisa constată un împrumut, dvs aţi moştenit datoria împreună cu moştenirea patrimoniului datornicului.
Dacă casa este ipotecată, ea poate fi vândută pentru stingerea datoriei. Trebuie să verificaţi la Cadastru dacă pe casă este înscrisă ipotecă.
Dacă s-a semnat doar o garanţie personală (numită fidejusiune), atunci, dacă dvs nu aţi semnat,... mai detaliat nu purtaţi nicio răspundere. Ea e nulă. Dacă părinţii au semnat fidejusiune, ea se stinge odată cu decesul lor.
****
Articolul 1168. Decesul fidejusorului
Fidejusiunea încetează în caz de deces al fidejusorului. Orice clauză contrară este nulă.

__________
Legile Republicii Moldova
1107/06.06.2002 Codul civil. Cartea a treia - Obligaţiile (art.512-1431) //Monitorul Oficial 82-86/661, 22.06.2002

26 octombrie 2017
Leonid Popescu
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Daca, intra-adevar n-ati semnat careva recipise in calitate de garant, atunci nu puteti fi obligata de creditorul parintilor sa restituiti datoria, insa mostenitorii legali sau testamentari ai parintilor, vor fi obligati sa restituie datoria in limita averii succesorale. Asfel, daca Dstra veti fi recunoscuta sucesorul sau unul din sucesorii... mai detaliat parintilor, veti fi obligata sa achitati datoria din contul averii succesorale

26 octombrie 2017