Datorie mărimea exactă a căreia nu o cunosc

2 februarie 2021 40

Am o datorie veche de 4 ani. Inițial, executorul judecătoresc m-a informat că am de achitat 19.000 lei, mai apoi 22.000. Când l-am anunțat că voi achita 19.000 lei, câte 50% din salariu în fiecare lună, mi-a spus să achit 15.000 într-o lună și alte 15.000 în următoarea. Cum pot afla suma exactă pentru achitare?

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Urmează să solicitați de la acesta calculul exact al sumelor pe care le datorați, ar fi bine solicitarea să o formulați în scris, prezum că cheltuielile s-au majorat pe lîngă datoria de bază dispusă prin hotărîre datorită onorariului dlui care urmează să-l achitați, taxelor/spezelor și posibil și a dobânzii de... mai detaliat întîrziere pe perioada executării.

2 februarie 2021
  • Jurisconsult

Buna d-na Lavinia, ar fi bine ca DVS să vă adresați în istanța, care a hotărît incasare sumei de bani, dacă a fost eliberat titlu pe ce sumă. După aceasta vă deplasați la executor și conretizați suma datornică. Necătînd la aceasta executorul emite o încheiere cînt DVS sînteți datornică, inclusiv... mai detaliat se indică și onorariul lu. Eu ne-am făcut o impresie, că la executor datoria crește ca pe drojdie.

3 februarie 2021
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Pe lîngă Titlul executoriu, Încheierea de intentare a procedurii de executare solicitaţi de la executorul judecătoresc şi Borderoul cheltuielilor de executare.

3 februarie 2021