Datorie

18 decembrie 2018 33

Este o hotarare de judecata din 2015 in folusul unei persoane fizice care mi-a imprumutat bani. Am fost plecat peste hotare, iar la intoarcere am aflat ca am fost dat in cautare de catre executor judecatoresc. Am fost la el si mi-a zis suma spre achitare. Pana acum am achitat 25 % din suma. In acest timp, am apelat la o companie de leasing, care mi-a oferit o suma de bani ca sa procur un automobil, cu care la moment lucrez si intretin familia. Automobilul desigur este gajat. Executorul judecatoresc poate sa mi-l ia? Am fost nevoit sa-l integistrez pe mine.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Daca e sa analizam strict norma legală, in raport cu incheierea unui contract de leasing, atunci proprietar al mijlocului de transport este compania de leasing pînă la achitatea integrala a sumei oferite pentru procurarea bunului.
Astfel dreptul d-stră de proprietate asupra automobilului va aparea doar la achitarea integrală a... mai detaliat sumei.
În asemenea condiții executorul nu vă poate face nimic cu automobilul, deoarece la moment nu e proprietatea d-stră.

Totuși din situația descrisă de d-stră, nu este clar cum a fost posibil înregistrarea bunului direct pe nume propriu, intues ca nu este vorba de leasing in sens clasic al acestui contract?

20 decembrie 2018