Datorie si actiunile creditorilor

27 aprilie 2021 31

Buna ziua. Am luat un credit de la o companie de microfinatare in marime de 7.000 lei si am rambursat 6.000 lei. Creditorii spun ca s-a acumulat o datorie de 200.000 de lei. Eu le-am explicat ca nu am asa bani si le-am propus sa facem un grafic de achitare, dar nu au fost de acord. Acum creditorii au zis ca vor veni sa sechestreze totul din casa. Chiar au dreptul sa faca asa ceva fara judecata?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua Dnma. Anastasia,
În conformitate cu solicitarea Dvs. vă pot comunica următoarele:
Creditorii nu au dreptul de a depune sechestre asupra bunurilor dvs cu titlu de proprietate. Doar după enunțarea Hotărîrii de către instanța de judecată se pot aplica sechestre, însă doar de către executorul judecătoresc în circumscripția căruia se... mai detaliat află titlul executoriu eliberat de către instanța de judecată.
Succese.

28 aprilie 2021