Datorie ajunsa in executare silita

23 iulie 2024 0

Buna ziua! Am avut o datorie fata de o companie de microfinantare in marime de 40.000 lei, insa creditorul a cerut prin judecata sa platesc, cu penalitati, 88.000 lei. Procesul de judecata s-a incheiat recent si instanta a decis ca trebuie sa achit 42.000 lei, care includ taxa de stat. Juristul creditorului mi-a zis ca nu sunt de acord cu solutia instantei si asteapta un raspuns de la judecator. Intre timp, ma dau in executare silita la un executor. In cat timp ajunge un dosar la executor, daca hotararea a fost pronuntata pe data de 5 iulie?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă hotărârea nu va fi contestată, atunci hotărârea va deveni executorie peste 30 de zile de la pronunţare. +1-3 zile pentru eliberarea titlului executoriu şi prezentarea către executorul judecătoresc

24 iulie 2024
  • Jurisconsult

Buna d-na Aliona, eu sunt de acord cu colegul meu, dar nu uitați toată luna august e luna de concediu la judecător, dacă o să fie așa ceva, atunce orientațivă în lunele septembrie-octombrie.

24 iulie 2024