Datorie cu datornicul condamnat la inchisoare

22 noiembrie 2018 126

Buna ziua! Am asa o intrebare: sotul meu are un credit la o banca, dar de 6 luni este condamanat la 6 ani de inchisoare. Spuneti-mi, va rog, ce sa fac eu daca nu am posibilitatea sa achit acest credit in locul lui? La ce ajungem cu problema data?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Dvs aveti incheiat cu Banca un Contract de fidejusiune? Sau ati incheiat contractul de credit in calitate de codebitor?
Creditul a fost utilizat pentru necesitatile familiei?
Dacă raspunsul este nu, atunci nu aveti obligatia de a restitui creditul.
Daca Banca urmareste bunurile, acestea pot fi doar cele ale sotului (cota-parte).

22 noiembrie 2018