Datorie cu recipisa

27 martie 2019 81

Buna ziua. Am nevoie de o consultatie. Am lucrat timp de 1 an de zile la un magazin alimentar neoficial. Am avut nevoie de bani pentru ca salariul era foarte mic si am imprumutat de la stapan cu conditia sa-mi opreasca din salariu. In luna februarie a aflat ca sunt insarcinata si au inceput sa ma preseze. Din cauza stresului, am ajuns la spital cu risc de pierdere a sarcinii, dupa care m-a dat afara de la lucru si a luat doi martori ai lui si m-a obligat sa scriu recipisa. Acum ma ameninta, imi vine acasa, ma numeste urat. Eu i-am zis c-o sa-i intorc banii, nu refuz sa-i intorc, doar ca am nevoie de timp, dar el nu asculta. Ajutati-ma, va rog: cum pot eu sa rezolv situatia pentru ca mi-e frica putin de el? Dati-mi un sfat.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Natalia,

În cazul în care acesta va amenință cu aplicarea violenței fizice sau recurge la violență psihică, iar dvs nu va simțiți în siguranță și percepeți aceste amenințări ca fiind reale, ați putea depune o plângere la Poliție sau Procuratura, în care descrieți cu lux de amănunte tot ceea ce... mai detaliat a avut loc de la bun început și cum stau lucrurile până în prezent.

27 martie 2019
  • Jurisconsult

D-na Natalia, ca atare stăpânul a făcut rost de recipisă prin presing, el acuma abuzează. El poate să vă acosteze în instanță, ca să-și recupereze datoria, martorii n-au valoare, DVS puteți să-i solicitați să fie prezenți în instanță, unde DVS trebui cereți audierea lor, pentru a clarifica în ce... mai detaliat circumstanțe a fost scrisă recipisa. Mai mult ca precis poliția se v-a limita cu un control, unde o să fie constatată, că între DVS și stăpân există un litigiu civil.

31 martie 2019