Datorie din 2010 despre care am fost anuntat doar acum

5 aprilie 2021 34

Buna ziua. Ieri mi-a venit o scrisoare de la o companie de telefonie mobila precum ca am o datorie fata de ei din anul 2010, in marime de 350 lei. Nu imi amintesc sa fi avut la ei vreo datorie. De 6 ani ma aflu peste hotare. Am telefonat compania respectiva si nu au putut sa-mi dea explicatii cum s-a format asa datorie, doar mi-au comunicat numarul contractului. Au ei dreptul dupa 11 ani sa ceara achitarea unei datorii? Multumesc mult.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Drept de a cere au, totuși urmează a lua in calcul faptul ca există termene de prescripție, care este de 3 ani, sigur ca urmează să fiți prudenți cu situația pentru a evita degenerarea intr-un litigiu.

5 aprilie 2021