Datorie intoarsa nu direct creditorului, ci fiicei acestuia

16 mai 2023 27

Salut! Am fost dator unei persoane cu o suma de bani. Am intors datoria timp de aproximativ 5-7 zile fiicei creditorului. Totul s-a intamplat mai mult de 7 ani in urma. Insa azi am fost sunat de sectorist, care m-a anuntat ca persoana mentionata a depus plangere precum ca nu i-am intors datoria. Recipisa nu avem niciunul din noi. Martori, la fel, nu sunt, nici pentru ca i-as datora ceva, nici pentru ca am intors suma datorata. Ce facem in aceasta situatie?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Nu este clar de ce este implicată poliția în acest caz, or litigiul este de natură civilă. Termenul în care persoana se putea adresa în judecată este de 3 ani, respectiv a expirat. Nu are nici un temei legal să se adreseze la organele de drept.

17 mai 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

aveți dreptul să nu dați nici o declarație polițistului de sector.........orice declarație poate fi folosită împotriva dvs ca probă într-un proces civil.......dacă nu dați declarații, nu prea cred că persoana va depune cerere de chemare în judecată....dacă o va face, aveți un mecanism suplimentar de apărare, ca exemplu ridicarea excepției... mai detaliat de tardivitate, adică depunerea cererii cu expirarea termenului de prescripție extinctivă de 3 ani.............

17 mai 2023